ASI 294MM Pro
152,200.00 excl. GST
& Free Shipping
Available on backorder
Product Description
14-bit ADC and 13stops dynamic range
Backlit Sensor
Camera Performance
Large well depth capacity, low read-out noise and high dynamic range.
Unlocked Bin1 Mode
So in the end the unlocked Bin1 mode is double-edged, you may choose to use it or not on your own.
Reliable Mechanics
QE Value
ASI294MM Pro vs ASI1600MM Pro
Two-Stage TEC Cooling: Ultra-Low Dark Current
Please notice that the camera needs to be connected to an external 11-15v power supply to implement the cooling function. We recommend you use 12V@3A DC adapter (5.5*2.1mm, center pole positive) or lithium battery with 11-15V to power the camera.
USB3.0 & 256M DDR3 Memory
https://astronomy-imaging-camera.com/faq
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
ASI 294MM ProASI 294MM Pro